„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00, Sob: 8.00-16.00
  Kontakt : Badania ref. NFZ tel. 14 644 33 31, Badania odpłatne tel. 14 690 77 00

Przygotowywanie do badania

Przed badaniem nie trzeba stosować jakiejkolwiek diety. Natomiast przed samym badaniem zalecane jest nie spożywać posiłków i nie pić kawy. Prosimy też o opróżnienie pęcherza moczowego przed samym badaniem. Obowiązkowe jest nie spożywanie posiłków 3 godziny przed badaniem jeżeli badanie będzie wykonywane z podaniem środka kontrastowego. Jeśli przyjmujesz jakieś lekarstwa, to najprawdopodobniej będziesz je mógł brać przed i po badaniu. W razie wątpliwości zapytaj o to lekarza kierującego cię na badanie.
Przygotowując się do tego badania nie zdejmuje się ubrania, tak jak w przypadku większości badań rentgenowskich. Jednakże pacjenci muszą zdjąć wszystkie przedmioty, które mogą wpływać na proces tworzenia obrazu, a szczególnie te, które zawierają metal.  Do takich przedmiotów należą: kolczyki, broszki, obrączki, naszyjniki, zegarki naręczne, a również długopisy, klucze, telefony komórkowe i inne. Pacjenci powinni także zdjąć wszystkie usuwalne protezy dentystyczne, oraz poinformować lekarza, jeżeli mają inne metalowe implanty lub ciała obce, na przykład:

  • rozrusznik serca, który jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Wytwarzane przez aparat MR pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent ze wszczepionym rozrusznikiem serca nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes.
  • podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów; pacjent ze wszczepionym neurostymulatorem nie może być badany w aparacie MR.
  • sztuczną zastawkę serca
  • protezę naczyniową
  • metalowy gwóźdź lub płytkę
  • metalowy odłamek lub szrapnel
  • wkładkę wewnątrzmaciczną (antykoncepcyjną).
Przygotowywanie do badania

Ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów. W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu i daty jego produkcji, oraz materiału z jakiego został wykonany a także zgody lekarza specjalisty na badanie MR.

Kobiety będące w ciąży proszone są o poinformowanie o tym naszego personelu.

Pacjent może pomóc personelowi jeżeli nie będzie stosował makijażu i lakieru do włosów, będzie ubrany w luźne ubranie bez suwaków lub metalowych zapięć.