„fortes fortuna adiuvat” (Terencjusz 195 – 159 r. p.n.e.)

Godziny otwarcia : Pon - Pt: 8.00-21.00, Sob: 8.00-16.00
  Kontakt : Badania ref. NFZ tel. 14 644 33 31, Badania odpłatne tel. 14 690 77 00

All Posts in Category: Blog

Kontrast

Dzisiaj chciałabym napisać kilka słów o kontrastach. Zdaję sobie sprawę, że może to być przydługawe i mało zrozumiałe. Starałam się tę wiedzę przekazać w sposób najłatwiejszy z możliwych, choć przez to mogły się wkraść pewne zbyt duże uproszczenia.

Co to jest kontrast i po co się go stosuje?

W badaniach obrazowych takich jak USG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny zachodzi czasem konieczność podania kontrastu.

Kontrastem nazywamy substancję, która powoduje „wyostrzenie” obrazu, a czasami nawet ujawnienie jakiejś struktury, czy nieprawidłowego unaczynienia. Dzięki niemu powstaje lepsze oddzielenie między prawidłową tkanką, a patologiczną. W zależności od rodzaju badania, można w ten sposób określić np. funkcję nerek, uwidocznić małe naczynia, czy różnicować guzy.

Tak wzmocniony obraz pomaga lekarzowi postawić dokładniejsze rozpoznanie – czyli również pomaga pacjentowi, bo stawia się pełniejszą diagnozę.

Read More

Badania

Polacy kochają się badać. Gorzej już bywa z leczeniem, czy realizowaniem zaleceń. Czasami mam wrażenie, że samo wykonanie badań wystarcza pacjentowi, czuje się po nich zdrowszy i zadowolony z siebie.

Badania są konieczne, aby móc potwierdzić rozpoznanie lub wykryć przyczynę zgłaszanych dolegliwości.

Praktycznie codziennie  mam do czynienia ze „zdrowym” człowiekiem, który żąda wykonania wszystkich badań z krwi.

Read More

Nasz organizm

Nasz organizm to taka skomplikowana komórka. Musi jeść, pić,  strawić to co dostała i potem wykorzystać dla swoich potrzeb. To co niepotrzebne i szkodliwe koniecznie należy wydalić. Organizm wykorzystuje do tego mocz, kał, skórę, drogi oddechowe.

Jeśli cały proces przebiega bez zakłóceń to czujemy się dobrze.

Read More

Powitanie – lekarzpisze

Witam na nowym blogu.

Poproszono mnie, abym przybliżyła wszystkim osobom niemedycznym sposób działania organizmu ludzkiego, jego zawiłości, diagnostykę, profilaktykę. Mam to zrobić prosto i zrozumiale.

To nie będzie łatwe.

Nie używając języka medycznego trzeba będzie dokonywać pewnych uproszczeń, na które „rodzina lekarska” może się zapatrywać negatywnie 🙁

Chodzi jednak głównie o to abyśmy poznali siebie i potrafili o siebie zadbać, a dzięki temu byli zdrowsi.

No to zaczynamy. Czy obudzi się we mnie duch nauczyciela?

Read More